زيورآلات لوكس گلامور

زيورآلات و جواهرات خاص و لوكس

زيورآلات لوكس گلامور

زيورآلات لوكس گلامور زيورآلات و جواهرات خاص و لوكس

آشنايي با نقره تايلندي و نحوه تشخيص آن

امروزه با بالا رفتن قيمت طلا دربازار هاي جهاني و مخصوصا ايران زيورآلات نقره بيشتر مورد توجه قرار گرفته است. در اين ميان آشنايي بيشتر از فلز نقره باعث خواهد شد كه انتخابي دقيق و درست داشته باشيم. در مقالات قبلي مفصل در ارتباط با آشنايي با فلز نقره و يا نحوه تشخيص زيورآلات نقره و پلاتيني بحث كرده ايم. در اين مقاله نيز قصد داريم تا يكي از كشور ها و قطب هاي اصلي توليد نقره در جهان را معرفي كنيم و نحوه پيدايش و ساخت زيورآلات نقره (گردنبند نقره، دستبند نقره، گوشواره نقره و سرويس نقره) را كه كشور تايلند است بررسي كنيم.

تاريخچه پيدايش نقره در تايلند

تايلند در دنيا به زيورآلات نقره و طرح هاي استثنائي و بي نظير معروف است. در پشت تاريخ زيورآلات نقره تايلندي نسل هاي زيادي از مردم تايلند قرار گرفته اند. در اصل صنعت كاران نقره تايلندي مشغول خلق هنرهاي دستي زيبا و اقلام تزئيني مثل سيني،چنگك و كاسه بودند و پس از مدرنيزاسيون صنعتي تغييري در تقاضا براي طراحي زيورآلات و جواهرات نقره پديد آمد.

منطقه شمال تايلند از لحاظ توليد نقره، طلا و جواهر مشهور تر است. اگرچه طلا و نقره در سراسر بخش مركزي و جنوبي تايلند نيز يافت مي شود اما نقره شمال تايلند داراي درجه خلوص بالايي (اغلب تا %۹/۹۹) است و همچنين داراي طراحي و ساخت فوق العاده بالا مي باشد و اغلب طرح هاي آن ها به صورت منحصر به فرد است. نقره هاي تايلند شمالي شامل تكنيك هاي زيادي است كه تاثير گرفته شده از متخصصان متالوژي هند باستان و پناهندگان برمه مي باشد.

مهاجران هندوستاني در هنر فلز كاري مهارت زيادي داشتند گرچه طلا حرفه اصلي آنها بوده ولي تمدن هاي باستاني هندي تاثير زيادي نيز بر روي صنايع نقره تايلند داشته اند. تكنيك هاي به كار رفته در طلا كه توسط هندو هاي مهاجر به تايلند وارد شده را امروزه مي توان به راحتي در برخي جواهرت و زيورآلات نقره مدرن نيز يافت كرد كه توسط هنرپيشگان تايلندي ساخته مي شود.

پس از سقوط امپراطوري پاگان بسياري از متفقين برمه به مدت ۲۰۰ سال به پايتخت پادشاهي لانه فرار كردند . پادشاهي لانا امروز جزوي از كشور تايلند است و درآن زمان هنر نقاشي و طراحي برمه را از طريق متفقين به ارث برده اند و امروز بسياري از نقوش روي نقره جات الهام گرفته شده از ميراث آنها مي باشد.

آشنايي با نقره تايلندي و نحوه پيدايش آن

نمونه انگشتر نقره تايلندي

از ميان قبايل زيادي كه در شمال تايلند وجود دارد هيچ كدام به اندازه قبيله كارن معروف نيست. قبيله Karen در واقع يكي از بزرگترين قبيله هاي جنوب شرقي آسيا است. قبيله كارن زيورآلات نقره سنتي را براي قرن ها ساخته است. بسياري از طرح هاي طلا و نقره يافت شده در جانگ ماي تايلند توسط عضو قبيله كارن ساخته شده است. طرح هاي بسياري از نقره جات تايلندي شامل الگو هاي غيرمعمول سنتي هستند اما با اين وجود در طراحي جواهرات نقره اي مانند گردننبد نقره، گوشواره و دستبند تاثيرات فرهنگ غربي نيز ديده مي شود.

زيورآلات نقره و تزيئنات دستي را مي توان در سراسر تايلند و در مكان هايي نظير مغازه ها، هتل هاي ۵ ستاره و يا مغاره هاي واقع در بازارجه ها يافت كرد. هنر زيورآلات سازي نقره نه تنها براي مردم محلي تايلند بلكه براي بيشتر قبيله ها ي كشور هاي همسايه از جمله برمه،لاتين و كارن و شان همگي نقش مهمي در رشد طلا و جواهر نقره تايلند داشته اند مايع غرور است.

راه هاي تشخيص نقره اصل تايلندي و تقلبي

امروزه با گسترش استفاده از نقره به جاي زيورآلات گرانبهايي مثل طلا انواع و اقسام نقره هاي تقلبي نيز در بازار يافت مي شود كه بدين منظور در اينجا به چندين روش شناسايي نقره تايلندي اصل و تقلبي مي پردازيم.

  1. زيورآلات نقره خود را با استفاده از يك پارچه سفيد پاك كنيد.

اگر شما هيچ لكه و علامتي را بر روي پارچه پيدا نكرديد مي توانيد مطمن شويد كه از نقره واقعي ساخته شده است.اين به اين دليل است كه قرار گرفتن نقره واقعي در معرض هوا باعث ايجاد اكسيداسيون در آن نمي شود و زماني كه شما بر روي پارچه سفيد علامت سياه رنگ را ملاحظه مي كنيد نشان از وجود اكسيداسيون در نقره غير واقعي است.

  1. آزمايش اسيد نيتريك را انجام دهيد.

زماني كه يك قطره اسيد نيتريك را به زيورآلات نقره جعلي  اضافه مي كنيد باعث تغيير رنگ در آنها مي شود به همين دليل توصيه مي شود قبل از خريد نقره تايلندي تست اسيد نيتريك را بر روي آنها انجام دهيد.

اسيد نيتريك هيچ تاثيري بر روي نقره واقعي و اصل ندارد بنابراين فروشنده نبايد اعتراضي نسبت به اين آزمايش داشته باشد فقط توصيه مي شود در هنگام آزمايش نيتريك اسيد از دستكش مناسب و عينك استفاده نماييد.

  1. از تست بو استفاده كنيد.

نقره واقعي نبايد هيچگونه بويي داشته باشد و در صورت استشمام بو نشان از وجود مس بيش از حد در آن است و نقره اصل و واقعي نيست.

  1. استفاده از آزمايش آهنربا

اين يك آزمايش ساده است. آهنربا هيچ تاثيري بر نقره ندارد. همانطور كه آهنربا تاثيري بر روي طلا و پلاتين ندارد. اگر در اين آزمايش متوجه شديد كه زيورآلات به آهنربا جذب شدند براي شما آشكار خواهد شد كه آنها از نقره اصل ساخته نشده اند.

  1. زيورآلات نقره واقعي داراي برچسب هايي مانند ۹۲۵ و Ster هستند كه اغلب در قسمت داخلي زيورآلات مي باشد اگر چنين نشانه هايي در زيورآلات نقره نيافتيد توصيه مي شود مراقب باشيد.

ات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : 1397/4/18  | ۱۳ | نویسنده : deluxeglamour |
[ ]
<<         مطالب قدیمی‌تر >>


.: Weblog Themes By M a h S k i n:.